mellekvese-mukodesi-zavar_pic3

Amit a mellékvese működési zavar kapcsán tudni kell

Mit érint a mellékvese működési zavar?

A veséket mindannyian ismerjük, de az már kevésbé köztudott, hol is található és mit is csinálnak a mellékvesék? Egészen pontosan a tizenegyedik és tizenkettedik csigolyák között, a vesék felső csúcsán helyezkedik el egy-egy. Ez a páros szerv két belső elválasztású mirigyet takar, amik olyan hormonok termeléséért felelnek, mint az adrenalin, vagy a kortizol, így a mellékvese működési zavar is hormonháztartásbéli problémákat eredményez. Ez jelentkezhet a vérnyomásban, anyagcsere reakciókban, vagy abban, hogyan vagyunk képesek megbirkózni a stresszel?

A mellékvesék összesen két külső rétegből állnak, ezeket nevezzük kérgeknek, belül pedig egy belső réteg fedi, ezt pedig velőállománynak hívjuk. A két kéreg működéséért az agyalapi mirigy felel, és a hormonális rendszerhez kapcsolódnak, míg a velő inkább az idegrendszerhez. Éppen ezért a mellékvese működési zavar is ezeken a területeken fejti ki a hatását.

mellekvese-mukodesi-zavar_pic2

A mellékvese működési zavar típusai

A rendellenességek kialakulásának számos oka lehet, leggyakrabban fertőzések és azok szövődményei, daganatos betegségek, genetikai rendellenességek vagy az agyalapi mirigy elégtelen működése áll a háttérben.

Mellékvese működési zavar: az Addison-kór

Az Addison kór a kortizol termeléssel kapcsolatos, kiváltó okaihoz kapcsolódóan pedig két típusa ismert. Elsődleges mellékvese működési zavar esetén maguk a mellékvesék termelnek alacsony mennyiségű kortizolt és aldoszterint. Másodlagos mellékvese működési zavar esetében az agyalapi mirigy nem szabadít fel kellő mennyiségű hormont, ami a mellékveséket kortizol termelésre ösztönözné.

A tünetek elég általánosak, így nem könnyű a felismerése teljes hormonális vérkép nélkül: rossz étvágy, fogyás, izomgyengeséd, depresszió, fáradtság, apátia, de akár szabálytalan menstruáció, vagy hányinger és szédülés és nehéz koncentráló képesség is állhat a háttérben. Általában több hónap alatt, fokozatosan alakul ki leginkább fiatal-, vagy középkorban. Gyakorta krónikus stresszhelyzet váltja ki, vagy valamilyen autoimmun betegség, ám életfogytig tartó hormontablettákkal szabályozható.

Mellékvese működési zavar: a Cushing szindróma 

Az Addison kórral ellentétben a Cushing szindrómánál a mellékvese működési zavart pont a túlzott kortizol termelés mutatja ki. A mellékvese kéreg ilyen túlműködése szintén változatos panaszokat okoz szerte a testben. Utalhat rá elhízás, gerinctáji fájdalom, menstruációs zavarok, csontritkulás, különféle bőrproblémák. Bármely életkorban kialakulhat, de a 20 és 50 évesek közt jellemzőbb. Mivel a kortizol immungátló hatással bír, ezért a Cushing szindrómás mellékvese működési zavarral élők fokozottabban érzékenyek a különféle fertőzésekre, és rossz a sebgyógyulási hajlamuk is. Mivel a betegség kialakulását külső tényező is okozhatja, ilyenkor a legcélszerűbb annak a kezelése, hogy maga a mellékvese működési zavar is elmúljon. Más esetben a megfelelő hormonszint megtartása a cél, mely történhet akár gyógyszeres kezeléssel is.

Mellékvese működési zavar: megnagyobbodás

Ritka, öröklött rendellenesség a veleszületett mellékvese megnagyobbodás, melynek hatására a mellékvese túltermel androgén hormonokból, mellette pedig túl kevés kortizolt és aldoszteront állít elő. Az androgént nevezik férfihormonnak is, és drasztikus túltengése a szervezetben jellegzetes tüneteket produkál. Születéskor a lányoknál nem egyértelmű nemiszerveket, szabálytalan menstruációs ciklusokat, meddőséget, mélyebb hangot, túlzott arc vagy testszőrzetet, és kórosan sok pattanást, férfiaknál pedig korai pubertást és megnagyobbodott péniszt.

Mivel a betegség örökletes, legfeljebb a tünetek kezelésére van mód különféle orvosi kezelésekkel és gyógyszerekkel. A megelőzés ennél a mellékvese működési zavarnál kimondottan fontos, hogy a szövődmények megelőzhetőek legyenek.

Mellékvese működési zavar: Conn-szindróma

A Conn szindróma a mellékvesék aldoszterin termelésére utalnak, a betegség meglétekor legalább az egyik vese túltermel ebből a hormonból. Az aldoszteron a vizeletürítés szabályozásával felel a megfelelő vérnyomásért, illetve egyensúlyban tartja a szervezet kálium és nátrium szintjét. Ha tehát fennáll a Conn szindrómás mellékvese működési zavar esetén, a szervezet pont, hogy megtartja a sókat, és mivel nő a vér mennyisége a szervezetben, magas lesz a vérnyomás.

mellekvese-mukodesi-zavar_pic1

A háttérben ritkán állnak genetikai okok, leginkább daganat váltja ki, de léteznek ismeretlen eredetű megnagyobbodások is. Általában nehezen kezelhető magas vérnyomás jellemzi, melyet fokozott szomjúság, izomgyengeség és gyakori vizelés kísér, de súlyos esetben átmeneti bénulások is jelentkezhetnek. A betegségre fontos odafigyelni a lehetséges daganatos okok miatt, de már csak a szív és érrendszeri megbetegedések lehetősége miatt is.

Hogyan mutatják ki a mellékvese működési zavarokat?

Sok múlik a páciensen, hogy a saját tüneteit időben észlelje és figyelje azok változását. Ha gyanakszik, háziorvosát, vagy akár közvetlenül endokrinológusát is felkeresheti. Általában terheléses laborvizsgálatokkal lehet a mellékvese működési zavarokat leginkább kimutatni, majd a háttérbetegségeket – ha vannak – a rájuk jellemző módon azonosítani.